Трохи про сексологію

Основи сексології було закладено ще у давніх текстах та літературі. Досить згадати давньоіндійську працю «Кама-сутра», а також давньогрецький «Бенкет» Платона, «Науку кохання» Овідія або давньоарабський епос «Запашний сад». Період Середньовіччя характеризувався повною забороною сексуальних стосунків. Все, що стосувалося взаємин статей, спочатку було оголошено гріховним та брудним. Ренесанс приніс новий інтерес до забороненої теми, свідчення тому – Декамерон Боккаччо, художні образи в картинах Рафаеля, Тіціана. Одним із найвідоміших її родоначальників є австрійський психолог З. Фрейд. Його психологічна концепція, заснована на вивченні сексуальних проявів та відхилень, а також їх впливу на розвиток особистості, її поведінку та взаємини у соціумі, виникнення фізичних та психологічних патологій та ін., заклала фундамент науки про сексуальні прояви – сексологію.

Основний предмет вивчення сексології – сексуальність як основна функція та потреба людського організму. Порушення цієї функції можуть призвести до сексуальних розладів. Духовність без сексуальності перетворюється на абстракцію, а сексуальність без духовності – на хтивість. Подібно до того, як чоловік і жінка є фізіологічним і психологічним доповненням один одного, так само нерозривні духовне і сексуальне в людині.

Морально-етичні норми, впроваджені у свідомість людей і віками відокремлюють «погане» від «хорошого», «допустиме» від «неприпустимого», тяжіють у свідомості людини та визначають її ставлення до сексуальності як у періоди зростання та дозрівання, так і у дорослому житті .

 

Саме здоров’я – це той результат, на який, зрештою, спрямована сексологія як наука. Для профілактики та підтримки сексуального здоров’я необхідно знати, як протікають фізіологічні процеси в організмі, чого очікувати у різні вікові періоди та, звичайно, вивчати свого партнера. У цьому сенсі саме спілкування із сексуальним партнером, знання його бажань, вміння розповісти про свої відчуття та очікування допоможе підтримувати та зміцнювати сексуальну гармонію та здоров’я.

Основні напрямки роботи школи сексології

Курс підготовки сексологів-консультантів у сфері інтимного здоров'я

Вперше в Україні здійснюється підготовка спеціалістів за напрямом: Сексолог – консультант у сфері інтимного здоров’я

У сексології існує поняття «триєдності» складових якісного сексуального життя: емоційне, еротичне та технічне.

Курс підготовки секс-коучів

Секс-коучинг спрямований працювати з усіма сферами сексуального життя.

В емоційній сфері: виявлення та усунення внутрішніх бар’єрів, опрацювання страхів, почуття сорому, провини, підтримання та зняття психологічної напруги, усвідомлення та інтеграція змін.

В еротичній сфері: досліджувати, осягати та сприймати власну сексуальність.

У технічній сфері: навчання сексуально-еротичної поведінки, визначення та розширення діапазону прийнятності пари, гігієни та психогігієни статевого життя.

«Сексуальне здоров’я є комплексом соматичних, емоційних, інтелектуальних і соціальних аспектів існування людини, які позитивно збагачують особистість, підвищують комунікабельність людини та її здатність до любові»

Чому саме сексолог?

Сексуальні розлади найчастіше є наслідком різних психологічних комплексів та психологічної дисгармонії партнерів. Як власне сексуальне розлад може призвести до сімейної дисгармонії, так і навпаки, що зустрічається частіше. Тому без «ремонту» Ваших взаємин неможливо досягти якісного результату.

Деякі, звані, фахівці обіцяють стовідсоткове і одномоментне лікування. Це відбувається через те, що людині завжди хочеться отримати «чарівну пігулку» «тут і зараз» і вона вирішить усі ваші проблеми «раз і назавжди». Працювати над відносинами не хочеться, завжди є спокуса перекласти свою відповідальність за щастя в інтимному та особистому житті на когось, дружину, чоловіка, лікаря чи психолога.

Відносини вимагають постійної роботи над собою і з партнером. Можна випити таблетку для посилення ерекції, що продаються в аптеках або зробити ін’єкцію в статевий член, однак це вирішить лише ситуативну проблему, і може створити залежність при постійному використанні. Тут важливо не просто дати людині рибу, найголовніше навчити її зробити собі вудку, щоб вона змогла ловити цю рибу сама, коли захоче. Багато проблем сексуальної сфери, які сьогодні вирішуються, головне визначити причину цих дисгармоній і призначити краще лікування. У сексології перегукується кілька суміжних дисциплін, гінекологія, урологія, психіатрія, ендокринологія, неврологія та психологія. Лікування сексуальних дисгармоній у відносинах та незадоволеності статевим життям, потрібно проводити після діагностики, іноді комплексної, і крім того, лікування іноді можна обмежити психокорецією, а іноді потрібне медикаментозне лікування та призначення комплексу фізіотерапевтичних процедур.

Сексуальні розлади – це не лише порушення ерекції та еякуляції, аноргазмії та зниження сексуального бажання, а й психологічний компонент у системі відносин між партнерами.

На жаль, сьогодні існує велика кількість різних проблем у сексуальній сфері між подружжям. Це посилюється громадською думкою про норму сексуальності у чоловіків і жінок. Прагнення відповідати цим так званим нормам призводять до невпевненості в собі і створюють занижену самооцінку у чоловіків і жінок. Образи мачо-що готовий «завжди – скрізь-з кожної, і не боїться слова «ще», або панянки, у якої всі губи завжди вологі від бажання, здатні породити комплекси неповноцінності у більшої частини населення, чиї сексуальні бажання з’являються лише в момент істинної близькості між партнерами, що люблять.

До цих пір наші знання в галузі інтимності та сексу дуже сумбурні і складаються з уривків, знань отриманих ще в школі, картинок порносайтів, та інформації, почерпнутої зі ЗМІ. А нові назви, що з’явилися, вносять ще більше сум’яття в наше сприйняття. Сексологи, андрологи, сексопатологи та просто «чарівники», до кого звернутися, у разі сексуальної дисгармонії та незадоволеності сексуальним життям?

Отже, давайте розберемося в основних назвах фахівців, які працюють із сексуальною сферою людини, та їх особливостях у роботі.

Сексопатолог – донедавна у законодавстві офіційно значився, як лікар-психіатр, який пройшов спеціальну підготовку з сексопатології. Займається діагностикою, лікування та профілактикою сексуальних розладів, патологій, у чоловіків та жінок.

Лікар-сексолог та лікар-сексопатолог мають право проводити лікарські маніпуляції, огляд, виписувати рецепти та призначати медикаменти. Однак не працюють із психологічним фактором сексуальності людини.

Андролог – фахівець, який займається репродуктивним здоров’ям, а не сексуальною гармонією між подружжям.

Сексолог-психолог – це фахівець, який займається лікуванням захворювань сексуальної сфери, корекцією статевої поведінки, статевим вихованням, психологічними проблемами стосунків.

Нещодавно чоловік, дізнавшись мою професію, відвів мене убік, і дико бентежлячись і червоніючи, запитав, чи може він записатися на консультацію до сексопатолога? Як потім з’ясувалося – усі його «патологія» полягала у тому, що дружина просто не хотіла робити «мінет», і говорила, «це не нормально, тобі треба до лікаря». Тут лікування проводить сексолог-психолог, який допомагає знайти подружжю оптимальні способи задоволення інтимної близькості та формує нові форми взаємодії у парі. Або інша ситуація, на консультацію прийшов чоловік із запитом – «з дружиною щось не так, весь час хоче, дайте або їй чи мені таблетку, щоб усе було нормально, бо я так скоро загнуся». Тобто зробити так, щоб вона менше хотіла, або щоб чоловік більше міг. Як потім з’ясувалося, еректильна функція чоловіка була знижена, і він часто приймав стимулюючі препарати, тому вже почала з’являтися стійка залежність від них. У чоловіка був хронічний не лікований простатит, що викликав певні складнощі в інтимних відносинах, і до цього ще й приєднався психологічний фактор залежності від медикаментів та синдром тривожного очікування невдачі у сексі. Тут лікування проводиться вже кількома фахівцями – урологом та сексологом-психологом. І відповідно методи лікування теж комплексні, і медикаменти та фізіотерапія та психокорекція сексуальної поведінки у парі.

Важливо відзначити, що сексуальні проблеми ніколи не з’являються окремо, до них завжди приєднується психологічний фактор, а іноді він буває і первинним у формуванні сексуальних проблем. Ви можете звертатися до сексолога на консультацію, якщо відчуваєте що незадоволеність сексуальним життям, що самому з’явилася, не вирішити, або ті способи, що ви використовували, не працюють. Проблеми завжди легше вирішувати у профілактиці та на початку їх появи, а не тоді, коли існує вже цілий симтомокомплекс проблем.